top of page

Instagram, ekonomiye kadın iş gücü kazandırıyor!


Evlerinde ya da atölyelerinde ürettikleri özel ürünleri fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram aracılığıyla satışa sunarak ticarete atılan kadınların sayısı her geçen yıl artıyor. Kadın girişimciler, çikolatadan pastaya, kozmetikten organik ürüne, ayakkabıdan giyime, dekoratif ürünlerden oyuncağa el emeği göz nuru birçok ürünü Instagram'da sermayeye ve reklama ihtiyaç duymadan satışa sunabiliyor.

Fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, girişimciliğe soyunan kadınlar için ticarete açılan kapı oldu.

İnternetin yaygınlaşmasıyla giderek önem kazanan iş modellerinin başında gelen e-ticaret, kadın girişimciler için de yeni bir iş modeli haline geldi. İş hayatında aradığını bulamayan ya da hobilerini işe dönüştürmek isteyen bazı kadınlar, evlerinde ya da atölyelerinde ürettiği ürünleri teknoloji sayesinde alıcılarla buluştururken, geleneksel ticareti de internet ortamına taşıyor.

Türkiye'de Instagram aracılığıyla iş hayatına atılan ya da hobisini işe dönüştüren kadınların sayısı her geçen yıl artarken, Instagram sayesinde işini büyütüp istihdama katkı sunan bazı girişimci kadınlar mağazacılığa ya da atölyeye yöneliyor. Siparişlere yetişemeyen bazı kadınlar da Instagram'daki talep ve beğeni oranlarını gerekçe göstererek KOSGEB gibi kurumların yardımlarıyla e-ticarete atılıyor.

“INSTAGRAM, KADIN GİRİŞİMCİ SAYISINI 4 KAT ARTIRDI”

e-ticaret şirketi IdeaSoft'un Genel Müdürü Seyhun Özkara, yaptıkları araştırmaların Instagram'ın kadın girişimci sayısını 4 kat artırdığını ortaya koyduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Instagram, kuruluşundan sonra e-ticaret için çok önemli bir platform haline geldi. Kadın girişimciler evlerinde veya atölyelerinde ürettiği özel ürünleri paylaşarak e-ticarete ilk adımı atıyor. Instagram aracılığıyla günde onlarca sipariş alıyorlar. Instagram ile başlayıp bugün 3-5 fiziki mağazaya ulaşmış ve kendi alanında çok başarılı olmuş örnekler de söz konusu. Sosyal medya hesabı üzerinden siparişe başlayan ve işlerini büyüterek e-ticarete yönelen birçok kadın girişimci örneği var."

"KADINLAR, INSTAGRAM'DA KENDİLERİNİ ÖZGÜRCE İFADE EDEBİLİYOR"

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar da internet kullanıcılarının yüzde 20'sinin Instagram'da olduğunu,16-24 yaş arasında değişen aylık 300 milyon kullanıcısıyla özellikle mobil kullanıcılar arasında hızla yaygınlaşan Instagram'ın, ucuz ve kullanım kolaylığının yanı sıra marka bilinirliğine de katkı sağladığını kaydetti.

Oktar, KAGİDER'in "Geleceğin Kadın Liderleri Projesi"nden mezun olduktan sonra KAGİDER'de profesyonel olarak çalışmaya başlayan Projeler Yöneticisi Meltem Karaarslan'ın girişimi Pisi Shoe modelinin, sosyal medya kanalları üzerinden sipariş alarak başladığını ve uygulamanın artık kendi web sitesi üzerinden sipariş aldığını söyledi.

Kadın girişimcilerin sayısının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de her geçen gün arttığını, bu artışın bir bölümünü sosyal medya üzerinde kendine iş alanı açmış kadınların oluşturduğunu belirten Oktar, "Home office, son yıllarda tüm dünyada oldukça yaygın olan bir çalışma sistemi. İnsanlar bu sayede çalışma ortamlarını özgürce seçebiliyor. Instagram üzerinden ticaret yapan ev kadınları için de aynı ifadeyi kullanabiliriz. Bu sayede kendilerini özgürce ifade edebildikleri bir sanal ortam yaratmış oluyor." şeklinde konuştu.

Bunlara da Göz Atabilirsin
  • Instagram Sosyal Simge
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page